Chiptunning

Co je chiptuning?

Chiptuning je zvýšení výkonu motoru Vašeho automobilu pomocí softwarové úpravy řídící jednotky motoru. Jde o přeprogramování EPROM paměti (Erasable Programmable Read-Only Memory), tedy elektronického paměťového bloku se sériovým programem, Vaší řídící jednotky. Chiptuningem se optimálně upravuje charakteristika vstřikování, poměr vzduchu a paliva, zapalování a využití kvalitního paliva. U turbomotorů se také zvyšuje plnící tlak turbodmychadla. Všechny spočívají výhradně v úpravě softwaru řídící jednotky. Neprovádí se žádný mechanický zásah do motoru.

Výsledky chiptuningu nejsou subjektivní, ale dají se velmi dobře vyhodnocovat.


V naší firmě jsme schopni upravit vozidla těchto značek:

chiptunning

Pomocí chiptuningu lze dosáhnout:

 • nárůstu výkonu okolo 6 – 11 % a točivého momentu okolo 10 - 14 % u atmosférických zážehových motorů (benzínové motory)
 • nárůstu výkonu a točivého momentu o 20 - 35 % u přeplňovaných motorů - vyšší tlak turba
 • zvýšení točivého momentu s výrazně lepší charakteristikou v nízkém a středním rozsahu otáček
 • zachování či snížení spotřeby pohonných hmot o 8 – 18 %
 • zachování hodnot životnosti motoru a jeho příslušenství
 • zachování limitu čistoty výfukových plynů podle platných norem Evropské unie

Proč automobil z výroby nemá nastavené nejvyšší výkonnostní parametry?

Při sériové výrobě automobilů je motor výrobcem nastaven pro podmínky běžného provozu s ohledem na spotřebu paliva, emisní limity, výkon a řadu dalších faktorů. Motor je tedy optimálně připraven pro běžnou jízdu, ale z hlediska výkonu skrývá značné rezervy. Chiptuning je úprava, která tyto rezervy využije a tím rapidně zvýší výkon a točivý moment motoru.

Chiptuning krok za krokem:

Seznámení

Nejprve vyslechneme Vaše požadavky a očekávání, ukážeme Vám možnosti a předběžné výsledky po chiptuningu Vašeho automobilu. Seznámíme Vás s dobou úpravy a se záručními podmínkami.

Převzetí vozu

Váš automobil převezme náš kvalifikovaný technik.

Kontrola

Před samotným chiptuningem provedeme počítačovou diagnostiku vozu.

Čtení software

Z řídící jednotky Vašeho automobilu načteme původní software přes OBD zásuvku (On-Board Diagnostics), případně přímo z jednotky přes BDM rozhraní nebo z paměti EPROM nebo FLASH (u starších vozů).

Zálohování

Původní software Vašeho automobilu zálohujeme pro další případné použití (např. při prodeji vozu).

Úprava software

Ke každé úpravě přistupujeme vždy individuálně. Software upravíme přímo pro Vaše auto, podle Vašeho přání a počtu ujetých km ve vývojovém programu, abychom zachovali životnost motoru, emisní limity i další důležité faktory.

Zápis software

Upravený software nahrajeme do řídící jednotky motoru obdobným způsobem jako při jeho čtení.

Kontrola

Před předáním Vašeho vozidla provedeme opět počítačovou diagnostiku a jízdní zkoušku.

Předání

Upravený a prozkoušený vůz Vám předáme, vystavíme záruční list na řídící jednotku a upravený software se záruční dobou 24 měsíců.

Záruka vrácení peněz

V případě, že s úpravou nebudete spokojeni, můžete do 5 dnů od dne montáže požádat o instalaci původního softwaru a vrácení peněz.


Celý proces chiptuningu trvá od 1 do 3 hodin, podle modelu Vašeho auta.


Pozor na nekvalitní chiptuning!

Ne všechny firmy, které na českém trhu chiptuning nabízejí, jsou zcela seriózní. Pokud si vyberete špatně, budete nemile překvapeni. Může se stát, že si od Vás firma nechá zaplatit za chiptuning, ve skutečnosti se však výkon motoru a další parametry vůbec nezmění. V horším případě zásah do řídící jednotky motoru firma provede, ale zcela nevhodným způsobem, který může poškodit řídící jednotku i motor Vašeho vozu.

Každá řídící jednotka má hardwarové číslo a v EPROM paměti nahranou určitou softwarovou verzi. Takzvaní „úpravci“ tuto informaci nemají nebo nerespektují. Myslí si, že pokud mají upravený software pro určitý druh motoru (např. AUDI A6 2,5 TDI 132 kW), mohou tento software použít do všech vozů s tímto motorem. Softwarových verzí jednoho druhu motoru může být přitom i několik desítek. Výsledkem takového „chiptuningu“ je pak nepravidelný chod motoru, zvýšená kouřivost atd.

Jak poznat neprofesionálního "úpravce"?

 • Většinou provádějí „chiptuning“ pouze u aut koncernu VW od roku 2000, kde je vřídící jednotce použita přepisovatelná paměť. Upravit řídící jednotky starších aut, kde je potřeba paměť pájet horkým vzduchem a naprogramovanou zase vložit zpět, většinou neumějí.
 • Vzhledem k vyšší pořizovací ceně zařízení pro úpravu řídících jednotek nejnovějších motorů common rail (typ EDC17), „chiptuning“ těchto motorů neprovádějí. Tvrdí, že se „chiptuning“ na Vašem voze projeví až po ujetí několika desítek či stovek kilometrů. Automobil po odborně provedeném chiptuningu musí reagovat okamžitě a zvýšený výkon lze okamžitě poznat.
 • Mají pouze levný kabel (klon) pro napojení na řídící jednotku motoru.
 • Neumějí software upravovat individuálně podle Vašeho přání.
 • „Chiptuning“ provádějí přímo u Vás doma, na parkovišti či u čerpací stanice za 20 – 30 minut. Za tak krátkou dobu lze do řídící jednotky nahrát pouze hotový soubor, nikoliv Váš upravený software. Odborně provedený chiptuning včetně diagnostiky trvá 1-2 hodiny a pokud je potřeba, i déle.
 • Na úpravu řídící jednotky neposkytnou záruku.
 • Neposkytují záruku vrácení peněz vpřípadě Vaší nespokojenosti.
 • Nemají pevné sídlo, kam můžete přijet a Vaši reklamaci vyřešit.
Servisní služby
Autorizovaný BOSCH servis Jana Vránová
Horažďovice
otevírací doba Otevírací doba
pondělí - pátek: 7:00 - 16:00
sobota, neděle: zavřeno
provozovna Tyršova 356, Horažďovice
gps 49°19'17.761"N, 13°42'38.060"E
navigovat do servisunavigovat do servisu
tel. +420 376 512 522
tel. +420 777 115 505
tel.odtahová služba +420 721 555 225
e-mail
kontaktní formulář kontaktní formulář
BOSCH ČR | tiráž | ochrana dat | právní informace | © BOSCH servis Jana Vránová Horažďovice